Η Ισπανία επικράτησε με 96-69 της Γαλλίας, οι "τρικολόρ" έδειξαν ότι θέλουν να παίξουν κόντρα σην Ελλάδα...

Η Ισπανία επικράτησε με 96-69 της Γαλλίας, που αγωνίστηκε χωρίς Πάρκερ και Νοά, και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου στέλνοντας παράλληλα την ομάδα του Κολέ απέναντι στην Εθνική μας. Αλλωστε οι "τρικολόρ" έδειξαν με τον τρόπο έπαιξαν ότι θέλουν να παίξουν κόντρα σην Ελλάδα...
Το παιχνίδι ξεκίνησε με εκπλήξεις στην πεντάδα από τον Βινσέντ Κολέ που άφησε στον πάγκο Πάρκερ και Νοά. Οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυνατά κάνοντας ένα 5-0  πριν σημειώσει στους πρώτους πόντους τη Γαλλίας ο Τραορέ με βολές(5-2). Οι Γάλλοι ακόμα και χωρίς Πάρκερ μείωσαν την διαφορά στον πόντο (10-9) 6 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 22-21 υπέρ της ομάδα του Κολέ με τον Σεραφέν να είναι εκπληκτικός έχοντας 10 πόντους.Στην δεύτερη περίοδο, παρά το γεγονός ότι Νοά και Πάρκερ δεν είχαν πατήσει ακόμα παρκέ, οι Γάλλοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με καλάθι του Ντε Κολό έγινε το 26-23 υπέρ τους. Η Ισπανία πέρασε ξανά μπροστά(32-34) 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Ναβάρο. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-38 υπέρ της ομάδας του Σκαριόλο.Στο δεύτερο μέρος η Ισπανία ξεκίνησε καλύτερα και με ένα επιμέρους σκορ 2-14 έφτασε την διαφορά στους 13 πόντους(40-53). Η διαφορά ανέβηκε στους 18 πόντους για τους Ισπανούς(42-60) 5 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.
Το δεκάλεπτο έκλεισε με 48-68 υπέρ της παρέας του Πάου Γκασόλ(σκορ περιόδου 10-29).
Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού με την διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους (56-89) και τελικό σκορ 69-96 υπέρ των Ισπανών.
Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς ήταν ο Ρούντι Φερνάντες με 15 πόντους ενώ 11 πρόσθεσε ο Πάου Γκασόλ.Από την Γαλλία ξεχώρισε ο Σεραφέν με 18 πόντους ενώ 16 σημείωσε ο Τραορέ.
Δεκάλεπτα: 22-21, 38-39, 48-68, 69-96
Γαλλία (Κολέ):Μπατούμ 9, Σεραφέν 18, Καχουντί 1 , Τραορέ 16, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 10, Ντιό 5.

Ισπανία
(Σέρτζιο Σκαριόλο): Ναβάρο 16, Καλντερόν , Ρούμπιο , Σάδα 4, Γιουλ 9, Φερνάντεθ 15, Σαν Εμετέριο 4, Κλαβέρ 8, Ιμπάκα 10, Ρέγες 10, Μ. Γκασόλ 9, Π. Γκασόλ 11http://www.protothema.gr.