Kαβάλα-Παναθηναϊκός 2-2

Στο πρώτο 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου  και γκολ πέτυχε (στο 12' με τον Σισέ) και την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε.Από το 20' η Καβάλα κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις άρχισε να πιέζει ψηλά την άμυνα του Παναθηναϊκού προκάλεσε στους πράσινους τρομερές αμυντικές αρρυθμίες.Ετσι, στο επτάλεπτο 25-32 οι “Αργοναύτες” ισοφάρισαν με τον Ντουγκλάο (φέρει σαφέστατη ευθύνης ο Τζόρβας) ενώ προηγήθηκαν με τον Νταρσεβίλ. Πριν τα γκολ είχαν χάσει δύο καταπληκτικές ευκαιρίες (με σουτ του Ονουάτσι και το διπλό δοκάρι των Πετκάκη, Ντουγκλάο) για να σκοράρουν νωρίτερα.Οπως ήταν αναμενόμενο ο Νίκος Νιόπλιας ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα κατά τη διάρκεια της επανάληψης. Από το 46' αντικατέστησε τον αρνητικό Γκοβού με το σαφώς πιο κινητικό Λουίς Γκαρσία ενώ στο 60' έριξε και στη μάχη και τον Ιωαννίδη για να έρθει ο Βύντρα στη δεξιά πτέρυγα. Παρόλα αυτά η Καβάλα προβληματίστηκε ελάχιστα. Μέχρι το 78' οι Μακεδόνες είχαν και τη μεγάλη ευκαιρία στο 76' (πρώτα με τον Ονουάτσι και στη συνέχεια με τον Ογκμπέτσε) να κάνουν το 3-1 και να δώσουν πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.Αντ' αυτού, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 78' με την κεφαλιά του Σισέ και έβαλε τους γηπεδούχους στην πίεση χωρίς πάντως να προλάβει να κερδίσει την παρτίδα ολοκληρώνοντας την ανατροπή.ΜVP: ο Τζαμάλ Αμπντούν. Εξαιρετικός χειριστής της μπάλας, ηταν ο δημιουργός του γκολ της ισοφάρισης της Καβάλας.Κλειδί αγώνα:Τα  αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού αλλά και η ικανότητα της Καβάλας να παίζει στο ανοιχτό γήπεδοΑδύναμος κρίκος:H ανασταλτική λειτουργία του Παναθηναϊκού  θα πρέπει να προβλημάτισε τον Νίκο Νιόπλια . Το πρόβλημα δεν αφορά μόνο το κέντρο της άμυνας αλλά γενικά τον τρόπο με τον οποίο αμύνεται η ομάδα του.ΠΗΓΗ:http://www.contra.gr